юни 15 2022
Семейството на Стоян е голямо – двама родители, по-голяма сестра и двама пълнолетни братя. Детството на момчето започва България, където живеят всички, но лошото финансово състояние ги подтиква да се преместят в Испания в търсене на по-добри възможности. Стоян разказва с копнеж за времето, прекарано там – успял е да научи езика, ходил е на училище, имал е приятели. Но най-важното за него – цялото му семейство е било заедно.
Времето, прекарано в чужбина обаче, изобщо не е било безоблачно – Стоян редовно е бил свидетел на домашно насилие от страна на баща му към майка му. В семейството това се приемало като нещо обичайно – всяко скарване, всяко ядосване, всяко неудовлетворено желание на бащата се разрешавало с агресивно поведение и физическо насилие. А понякога, когато бил по-ядосан, бащата извършвал физическо насилие и над децата. Стоян често влизал в ролята на защитник на майка си и сестра си, опитвайки се да ги предпази от физическо нараняване от страна на баща му – често бивайки наранен вместо тях. Постепенно това започва да привлича вниманието на социалните служби и поради страх, че децата могат да бъдат изведени, майката се разделя с бащата и се връща в България, заедно с децата. Не успява да намери работа и заминава да работи в Италия, като оставя Стоян и сестра му на грижите на баба им.
Стоян обаче не успява да се адаптира към промяната, не намира приятели, семейството му липсва. Започва да се ядосва бързо и по примера на баща си – да се държи агресивно към околните. Бабата не успява да се справи с поведението му и това довежда до настаняването му в център за настаняване от семеен тип – без сестра му. Там Стоян е сред други деца, но се чувства сам и тъй като знае само един начин за изразяване на емоциите си, продължава да се държи агресивно. Често възникват конфликтни ситуации, които понякога ескалират до агресивно поведение между децата, включително и със Стоян. Това затвърждава разбирането му, че единственият вариант за разрешаване на конфликтна ситуация е чрез физическо насилие.
Когато започна да посещава Центъра за обществена подкрепа „Щастливо детство” към фондация „За Нашите Деца”, Стоян беше на 8 години и беше пълен с енергия – затова Приключенската ни стая веднага му стана любима. Там можеше да скача, да тича, да хвърля, да строи с модулите, да ги събаря… А когато се измори – да седне или да легне на някой от меките модули и да говорим за важните и трудни за него теми. Една от целите в работата ни с него беше да се научи да използва енергията си в безопасна среда за развиване на уменията си – да може да стане паркурист, а някой ден и каскадьор, което е негово силно желание. Едновременно с това Стоян се учеше да спазва двете правила – „Пазим себе си и другия и не се нараняваме” и „Пазим материалите и стаята и не чупим”. Макар да бяха само две и много прости, на Стоян му беше много трудно да се научи да пази себе си – до този момент той се възприемаше като пазител на другите и често се включваше в конфликтни ситуации, за да защити друго дете или дори възрастен – без значение дали ще бъде наранен. Другата ни основна цел беше да се научи да разпознава емоциите си и да ги изразява по безопасен и за него, и за околните начин. Във всяка наша сесия разказваше за най-силните си емоции от последната седмица – обикновено това бяха случки, в които се е ядосвал или е бил тъжен. Постепенно започна с гордост да разказва, че тази седмица е искал да се сбие 17 пъти с някого, но в 10 от тях е избрал да направи нещо друго – например да се оттегли, да разговаря с този, който го е ядосал или да се обърне към възрастен за подкрепа. Започна да разпознава и други емоции в себе си и по-често да намира нови начини за изразяването им – без агресия и конфликти.
Междувременно, майка му се свърза с центъра за настаняване от семеен тип и започна отново да контактува с детето. Започна и да прави стъпки за връщането му в семейна среда, за да може Стоян отново да живее с майка си и сестра си.
Разговаряхме със специалистите от центъра за настаняване от семеен тип (ЦНСТ), че докато дойде моментът, в който момчето да се върне при семейството си, за него е важно ежедневно да вижда примери за ненасилствено решаване на конфликти. Само по този начин той ще продължи да развива уменията си за разрешаване на трудни ситуации. Тъй като за детето е важно да има положителни мъжки ролеви модели, заедно със специалистите от ЦНСТ решихме Стоян да започне да посещава мъж-психолог към друг център, с когото да продължат да работят за разпознаване и изразяване на емоциите му, както и за преодоляване на травматичните преживявания, свързани с домашното насилие в семейството му и раздялата с тях.
Всеки ден за момчето е едно изпитание, а ние сме щастливи да наблюдаваме, как с наша помощ то започна да преодолява себе си и осъзнато да се учи да се изразява по градивен, неагресивен начин. И вярваме, че скоро Стоян ще е отново със семейството си, ще има нови приятели и ще се развива пълноценно, заедно с връстниците си.
Центърът за обществена подкрепа „Щастливо детство” на фондация „За Нашите Деца” подкрепя деца, нуждаещи се от специализирани дейности за стимулиране на развитието им поради увреждане, недоносеност, заболяване, трудности в развитието и деца в ранна възраст с обучителни затруднения, с тревожни и депресивни разстройства, аутизъм, дефицит на вниманието, психомоторна възбуда. Терапевтични индивидуални дейности и психомоторни занимания с деца като Стоян, се осъществяват в рамките на проекта „Силен старт за децата със специфични потребности”, подкрепен от кампанията „Избери, за да помогнеш” 2021 на Райфайзенбанк (България) ЕАД.
Програма за редовни дарения
за децата на България
Дари сега * Присъединете се към нашите дарители като индивидуален даритен или бизнес. Даренията могат да са еднократни или месечни.