юни 13 2022
Реалността на войната ни сблъсква директно с темата за смъртта и загубата. Теми, които са трудни както за комуникиране, така и за преживяване. Теми, които са белязани с дълбока травматичност. Участниците в тази ситуация, пряко засегнатите от войната – както военните, така и цивилните граждани – се сблъскват директно с възможно най-голямата заплаха и загуба – тази за собствения им живот и безопасност. Засегнатите от войната попадат в ситуация, в която базисните им потребности са не просто застрашени, но има вероятност напълно да не могат да бъдат осъществени. Още повече, при такива събития вероятността от фатален изход – за участващите и техните близки е не просто тревожен фантазъм, а съкрушителна и болезнена реалност, която показва колко сме безсилни и колко много контролът не ни принадлежи.
Дори когато развитието на ситуацията е възможно най-доброто и индивидът, и близките успеят да се завърнат към състоянието на сигурност и безопасност, подобен тип преживявания оставят своя отпечатък и напомнят за себе си на един по-късен етап. Една от „формите”, които непреработеният травматичен опит намира начин да напомни за себе си е ПТСР – пост травматичното стресово разстройство.
Дълго време пост травматичното стресово разстройство се е свързало основно с ветераните от войните и с военните. Днес вече е пределно ясно, че пост травматичното стресово разстройство не е обвързано задължително с образа на войника. Страдащи биха могли да бъдат и индивиди, които са били подложени на високо рискови ситуации, в които са били „потърпевши”, „свидетели” или участници по някакъв начин в събития, свързани с насилие или тежка и значима загуба (реална или психична). Разбира се, не всички които имат подобен преживелищен опит развиват ПТСР.
В част от теориите, обясняващи пост травматичното стресово разстройство се твърди, че наличието на определен тип психична структура и нейните специфики на функциониране биха могли да бъдат предпоставка за развитието на пост травматично разстройство. Съществен фактор е нивото на тревожността при конкретния индивид, склонността към соматизиране и психичния ресурс за овладяване на тази тревожност на базата на реалните факти. Може да се твърди, че дереализацията и деперсонализацията, с които се свързва ПТСР за психични защити, чиито основни функции са всъщност да предпазят „Аз”-ът от заплахата и разпада, който носи травматичното събитие.
Без да забравяме, че в актуалната ситуация в световен мащаб, свързана с военни конфликти и положения, участват и деца, няма как да не отбележим, че пост травматичното разстройство се наблюдава и сред децата. Ето за някои основни симптоми, за които да следим:
Ако наблюдавате подобна симптоматика при дете около Вас, не означава, задължително, че то има пост травматично разстройство. Част от симптомите биха могли да са свързани и с друг тип психологически или емоционални състояние. Независимо от това при проявата на подобен тип симптоми е препоръчително да бъдете по-наблюдателни, особено, ако имате информация, че конкретното дете е било участник или свидетел на необичайно, застрашаващо събитие, и още повече жертва на военна ситуация. Тези състояния биха могли да бъдат много мъчителни, както за самото дете, така и за възрастните около него. Така, че най-добрата помощ, която можете да окажете е като се свържете със специалист, който да изследва симптомите. ПТСР е състояние, което може да бъде овладяно и на детето или възрастния може да се помогне, стига към индикаторите за наличието му да се прояви критичност.
Стани дарител и създай
за децата на България
Дари сега * Присъединете се към нашите дарители като индивидуален даритен или бизнес. Даренията могат да са еднократни или месечни.