Център за обществена подкрепа „Св. София” е отваря врати през 2010 г., но неговата история започва 5 години по-рано като Център за работа с деца в риск в помещение във вече бившия Дом за медико-социални грижи „Св. София“ – мястото, което през 2020 г. се трансформира в Комплекс за ранно детско развитие. В началото Центърът функционира с капацитет от 55 случая, но предвид повишения интерес и нуждата от подкрепа за повече деца и семейства, само шест месеца по-късно се повишава капацитета на услугата на 105 случая. През 2019 г. ЦОП „Св. София“ разраства своя мащаб и капацитет и вече подкрепя 130 случая на месец.
✓ Новородени в риск от раздяла с техните родители
✓ Деца и семейства в неравностойно социално положение
✓ Деца в ранна възраст с обучителни затруднения
✓ Деца с трудности в поведението и техните родители
✓ Осиновени деца и осиновителни семейства
✓ Семейства в криза и затруднения
✓ Родители в конфликт при раздяла
✓ Деца, настанени извън семейството си
✓ Деца, за които предстои връщане в семейна среда
✓ Кандидат-осиновители
Работата в ЦОП “Света София“ е насочена към подкрепата на родителството и развитието на детето в ранна детска възраст – от бременността до постъпването в училище. Това е така, защото първият период от детската възраст (от 0 до 7 г.) е период с изключителна важност за цялостното развитие с влияние върху всички следващи етапи от живота. В този период са налице много специфични предизвикателства, за чието преодоляване са необходими комплексни услуги, интегриран подход и висок професионализъм.
✓ Семеен подход: Вярваме, че семейството осигурява най-добрата среда за отглеждане и възпитание на децата. Поставянето на акцент върху семейното консултиране, обученията, индивидуалната работа с родителите и работата с всички членове на семейството дава своя резултат и намалява рисковете от трайна раздяла или отчуждение между деца и родители.
✓ Работа на терен: Извършването на мобилна социална работа дава възможност по-широк кръг нуждаещи се да бъдат включени и реално да се възползват от подкрепата на центъра. Намирайки се в своето жилище, децата и техните родители се чувстват по-свободни и уверени, което допринася за постигане на много по-добър ефект от социалната работа.
✓ Обучения: Обучителната дейност на центъра, както и подкрепата за по-добро родителство, се случва под формата на курсове и беседи в групови, семейни и индивидуални сесии. Обученията се определят съобразно нуждите на родителите и могат да са свързани с грижи за новороденото; ролята на бащата в живота на бебето; ранно детско развитие; здравословно хранене на детето; сигурност и развитие на детето и родителската роля; постъпване на детето в ясли, детска градина, училище и др.
В работата по случаи, ЦОП „Св. София“ прилага „Насоки към семействата за постигане на сигурност при децата“, разработени от фондация „За Нашите Деца“. Насоките са препоръки и методи за грижа за детето, които повишават неговата сигурност и са одобрени за прилагане от ДАЗД, МТСП и АСП. Те служат за проследяване, регулиране и подобряване на ефективността на грижата, както от страна на семейството и професионалистите, така и от всички ангажирани институции на местно ниво.
Всяко дете и семейство, което посещава и получава подкрепа в ЦОП „Св. София“ работи с ключов специалист (социален работник, психолог, семеен консултант, специалист „Ранна детска интервенция“, специалист „Ранно детско развитие“ и др.). При необходимост ключовият специалист, може да заяви включването на друг колега в случая с конкретна задача за работа с детето и семейството. В работата по случаи се следва принципа за включване на минимален брой професионалисти, за да може ключовият специалист да изгради доверителна връзка със семейството и да работи за неговото овластяване. Нашите специалисти посещават ежегодни обучения за повишаване на капацитета, участват в семинари и изложения свързани с ранното детско развитие.
ОЗД, ПСАГБАЛ “Света София“, Втора САГБАЛ „Шейново“, СБАЛАГ „Майчин дом“), Неонатологията “ на I МБАЛ, СБАЛ по Детски болести „проф. Д-р Иван Митев“, НКБ, 135 СОУ,